Járványügyi intézkedési terv – 2020/2021. tanév

JÁRVÁNYÜGYI INTÉZKEDÉSI TERV

az Emberi Eroforrások Minisztériumának ajánlása alapján az Újpesti Bródy Imre Gimnázium és Általános Iskola tanulói, dolgozói,
és a tanulók szülei számára
2020/2021. tanév

I. Felkészülés a tanítási évre, a tanévkezdésre

A járvány léte, továbbá a súlyosságával kapcsolatban megoszló vélemények meglehetosen ambivalens, egyben szokatlan helyzetet teremtettek az iskolakezdés szempontjából. Ebben a rendkívüli helyzetben igyekszünk olyan döntéseket hozni, amelyek az ésszeruség szempontjából indokoltak és a magukat veszélyeztetetteknek érzok számára is megnyugtató alternatívát kínálnak. Döntéseink szükségszeruen a ,,jelen tudásunk alapján” elvén nyugodnak, vagyis adott helyzetben, ha a körülmények változnak, érvényüket vesztik vagy felülírandók. Utóbbi esetben természetesen tájékoztatjuk Önöket.

1.1. Intézményünkben a nyári szünet alatt mindenre kiterjedo fertotleníto takarítást végeztünk. A tanév elkezdéséhez és a muködésünkhöz szükséges fertotleníto és takarítószerek, eszközök a rendelkezésünkre állnak. Az igazgató és egyik helyettese ellenorzik a takarítások végrehajtását. Az elso tanítási napon minden osztályban az osztályfonökök kitérnek a legfontosabb személyi higiénés szabályokra.
1.2. Az új koronavírus járvány kapcsán szigorú eljárásrendhez kell tartanunk magunkat, mérlegelési lehetoségünk nincs. Ebben kérjük az Önök együttmuködését is!
1.3. Szeptember 1-én a tanévnyitó ünnepély elmarad, helyette a tanulók a termükben hallgatják meg az osztályfonök által felolvasott igazgatói köszöntot. Az elso nap programja a honlapon olvasható.

II. Az intézmények látogatása, rendezvények, kirándulások

2.1. Az intézményt kizárólag egészséges, tüneteket nem mutató gyermek, tanuló, intézményi dolgozó látogathatja. A mellékletben olvasható a koronavírussal kapcsolatos háziorvosok által összeállított segédanyag.
2.2. Az iskolába való belépéskor mindenki számára kötelezo a maszkviselet. Az épületbe csak maszkban lehet belépni.
Az intézmény területére 3 kapun lesz a beléptetés, errol minden diákunkat értesítjük az osztályfonökökön keresztül.
Az iskola területén bármiféle mozgás és helyváltoztatás (folyosók, mosdók, büfé, ebédlo, stb.) esetében mindenki számára kötelezo a maszkviselés. A tanórákon is erosen ajánlott a maszk hordása és elvárjuk, hogy a tanár kérését a diákok tartsák tiszteletben. (Pl.: adódhat olyan helyzet, hogy a diákok olyan munkaformában dolgoznak, amely közeli kontaktust jelent, és indokolja a maszk viselését a tanteremben.)
2.3. Kérjük, a szünetekben az osztályok a leheto legkevésbé vegyüljenek egymással! A tantermi oktatás során az osztályok keveredését – amennyiben ez lehetséges – igyekszünk elkerülni, de fontos tudni, hogy ez (a csoportbontási szerkezetünk miatt) csak igen korlátozottan megvalósítható. Az osztályok keveredésével járó tanórákon (pl. fakultáció, idegen nyelvek) a különbözo osztályok tanulói a terem különbözo részeiben lazábban helyezkedjenek el. Az osztályok váltása között a tantermekben a takarító személyzet felülfertotlenítést végez.
Továbbá a takarító személyzet a tanítási nap folyamán többször fertotlenít, többek között a kilincseket, az illemhelyeket, öltözot, sporteszközöket.
2.4. A testnevelés órán betartandó szabályokat a testnevelo tanárok mondják el az elso órán. Törekszünk arra, hogy a testnevelés órákat a szabadban tartsuk meg, az idojárás függvényében. Figyelünk arra, hogy az öltözésre megfelelo ido jusson, így a tanórák valamennyivel rövidebbek lesznek. Az öltözok használata csak maszkban lehetséges, megfelelo távolságtartás mellett.
2.5. A fertotlenítés, kézmosás feltételeit az iskola biztosítja. Belépésnél a bejáratoknál elhelyezett fertotleníto szerek használata kötelezo. A mosdókban a hagyományos kézmosó eszközök mellé speciális fertotleníto adagolókat helyeztünk el. Természetesen a diákok saját használatra egyénileg is behozhatnak kézfertotlenítot az iskolába.
2.6. A személyi higiéné alapveto szabályairól a gyermekek, tanulók az elso tanítási napon az adott korosztálynak megfelelo szintu tájékoztatást kapnak. (pl. az úgynevezett köhögési etikettrol: papírzsebkendo használata köhögéskor, tüsszentéskor, majd a használt zsebkendo szemetes kukába dobása és alapos kézmosás, esetleg kézfertotlenítés.)
2.7. A járványügyi eloírásoknak megfeleloen fokozottan figyelünk a termek szelloztetésére.
2.8. A közösségi terekben egyszerre csak annyi tanuló tartózkodhat, hogy betartható legyen a 1,5 méteres védotávolság. A pedagógusoknak joga és kötelessége szólni a tanulóknak, ha ennek az ellenkezojét látják.
2.9. A csengetési rendet megváltoztattuk. A tanórák 40 percesek lesznek, így minden szünet 5 perccel hosszabb lesz.
2.10. Az elso félévben esedékes, nagy létszámú tanuló vagy pedagógus egyideju jelenlétével járó (pl.: tanévnyitó ünnepség, bál, szalagavató, kulturális program, nyílt nap) rendezvény megszervezése során tekintettel leszünk az alábbiakra:
– az Operatív Törzs által meghatározott létszámkorlát szigorú betartása,
– az alapveto egészségvédelmi intézkedések, szabályok betartása (távolságtartás, maszkviselés, kézfertotlenítés, szelloztetés),
– zárttéri helyett szabadtéri rendezvény szervezése,
– a rendezvény kisebb létszámú rendezvényekre bontása és a résztvevok körének korlátozása.
2.11. Az osztálykirándulások és tanulmányi kirándulások belföldi megvalósítása lehetséges, de megfontolandó.
2.12. A szüloi értekezleteket és fogadó órákat on-line módon tartjuk ebben a tanévben. Kivétel a 9. és 12. évfolyam tanév eleji szüloi értekezlete, ahol a járványügyi eloírások betartásával személyes részvétellel számolunk.
2.13. A diákokon és a dolgozókon kívül az iskola területére csak a 431/2020. (IX. 18.) Korm. rendelet 2020. október 1. napján hatályba lépo 4. § (1) bekezdés a) pontjában hivatkozott és 5. § (1) bekezdés c) pontjában foglalt személyek léphetnek be. Ezen kívül beléphetnek azon másik köznevelési intézmény pedagógusai és tanulói is, amely intézmény nyilvántartásba vett és muködési engedéllyel rendelkezo feladatellátási helye az intézmény területén található. Továbbá más, a hatályos jogszabályon alapuló kötelezettség teljesítését végzok, pl. karbantartási és javítási munkálatokat végzo személyek.
A látogatók számára a maszk viselése kötelezo.
2.14. Szülok és más vendégek látogatása nem engedélyezett.

III. Egészségügyi szempontból biztonságos környezet kialakítása

3.1. 2020. október 1-tol kötelezo a dolgozók és a tanulók testhomérsékletének vizsgálata érkezéskor. Az intézménybe való belépés csak akkor lehetséges bárki számára, ha a testhomérséklete nem haladja meg a tisztifoorvos által meghatározott értéket.
Ez az érték: 37,8 °C.
Amennyiben valamely tanulónk testhomérséklete eléri, vagy meghaladja az országos tisztifoorvos által meghatározott testhomérsékletet, úgy 5 percre az elkülöníto helységben várakoztatjuk és ismételten lázat mérünk nála. Ha továbbra is magasabb a láza, mint a megengedett érték, úgy a szülot azonnal értesítjük, a diákot pedig elkülönítjük társaitól. Kérjük tanulóinkat, hogy amennyiben az iskolába érkezésük elott lázasnak érzik magukat, úgy maradjanak otthon és vegyék fel a kapcsolatot háziorvosukkal.
3.2. A légkondicionáló berendezések használatát nem javasoljuk.

IV. Étkeztetésre vonatkozó szabályok

4.1. A büfénél levo sorállásnál is kötelezo a maszk viselése és a kijelölt 1,5 m távolság megtartása.
4.2. Fokozottan ügyelünk az étkezés helyszínének tisztaságára, a rendszeres fertotlenítésére. Étkezés elott és után kiemelt figyelmet kell fordítani az alapos szappanos kézmosásra vagy kézfertotlenítésre. Az ebédeléshez a 4. óra utáni szünetet javasoljuk, de az ezen kívüli szünetekben is igénybe vehetik az ebédlot diákjaink, igyekszünk rugalmasan eljárni a tömegesség elkerülése érdekében. Akik saját ennivalót hoznak, továbbra is melegíthetik ebédjüket az ebédloben. Evoeszközöket az elfogyasztásukhoz azonban mindenkinek saját magának kell hoznia.

V. Iskola egészségügyi ellátás szabályai

5.1. Az iskolai szurovizsgálatok és az iskola-egészségügyi ellátás során az egyéb egészségügyi ellátásra vonatkozó szabályokat betartjuk. Ennek megfeleloen, amennyiben az egészségügyi ellátás korlátozásának elrendelésére nem kerül sor, a szurovizsgálatokat és egyéb feladatokat maradéktalanul elvégzi az iskolaorvos és a védono. A személyes találkozást igénylo teendok esetében – védonoi szurovizsgálatok, tisztasági vizsgálatok, védooltások, védonoi fogadóóra – a feladatok elvégzése a fenti járványügyi óvintézkedések (személyi higiéné, a használt eszközök fertotlenítése, szelloztetés, zsúfoltság kerülése, maszkhasználat) figyelembe vételével történik. A megfelelo szervezéssel (idobeli ütemezéssel, pontos idopont megadásával) az eltéro osztályokban tanulók közötti találkozások számát igyekszünk csökkenteni.

VI. Tanulói hiányzások kezelése

6.1. Annak a tanulónak az iskolai hiányzását, aki a vírusfertozés szempontjából veszélyeztetett csoportba tartozik, tartós betegsége (például szív-érrendszeri megbetegedések, cukorbetegség, légzoszervi megbetegedések, rosszindulatú daganatos megbetegedések, máj- és vesebetegségek) vagy például immunszupprimált állapota miatt (és errol orvosi igazolással rendelkezik) és azt bemutatja, esetleges hiányzását igazolt hiányzásnak tekintjük. Igazolt hiányzásnak tekintendo továbbá, ha a gyermek, a tanuló hatósági karanténba kerül a részére eloírt karantén idoszakára.
6.2. Ezen idoszakban a tanuló az otthona elhagyása nélkül, a pedagógusokkal egyeztetett kapcsolattartási és számonkérési forma mellett részt vehet az oktatásban.
6.3. Párhuzamosan kétféle típusú iskolát muködtetni (a hagyományos és távoktató munkarendet egyidejuleg és párhuzamosan) nincs kapacitásunk.
6.4. A gyermek, a tanuló távolmaradásával kapcsolatos valamennyi szabály a nevelési-oktatási intézmények muködésérol és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendeletben foglaltak szerint érvényes, azok betartása szerint szükséges eljárni.

VII. Teendok beteg személy esetén

7.1. Amennyiben gyermeküknél tüneteket észlelnek, a NNK aktuális eljárásrendje alapján gondoskodjanak orvosi vizsgálatról. A szülo köteles az iskolát értesíteni, ha a gyermeknél koronavírus-gyanú vagy igazolt fertozés van.
7.2. Amennyiben egy gyermeknél, pedagógusnál, vagy egyéb dolgozónál fertozés tünetei észlelhetok, haladéktalanul elkülönítésre kerül, egyúttal értesíteni kell az iskolaegészségügyi orvost, aki az érvényes eljárásrend szerint dönt a további teendokrol. Tanuló esetén a szülo/gondviselot is értesítjük, akinek a figyelmét felhívjuk arra, hogy feltétlenül keressék meg telefonon a gyermek háziorvosát/házi gyermekorvosát. Azt követoen az orvos utasításainak alapján kell eljárni és a tanulót haza kell vinnie az iskolából.
7.3. A gyermek az iskolába – hasonlóan más megbetegedésekhez – kizárólag orvosi igazolással térhet vissza.
7.4. Hatósági házi karantén esetén a járványügyi hatóság által kiadott, a járványügyi megfigyelést feloldó határozatot kérjük az osztályfonöknek bemutatni.
7.5. Amennyiben krónikus betegséggel élo gyermek az új koronavírus okozta járványügyi helyzet miatt speciális eljárást, védelmet igényel, errol a kezeloorvosnak kell döntenie, és errol az intézményt tájékoztatni kell.

VIII. Intézkedések fertozéssel érintett intézmények esetében

8.1. Az iskola muködésével kapcsolatos fo szabályokat a járványügyi hatóságok állapítják meg; ebben a vonatkozásban az intézmény nem rendelkezik mozgástérrel. A hagyományos munkarend esetleges újabb felfüggesztése kormányzati kompetencia, amelyhez az intézmény adott helyzetben alkalmazkodni fog.
8.2. Iskolánk kidolgozta a digitális munkarendjét, amit akár a kihirdetést követo napon muködtetni tudunk. A munkarend bevezetése személyes találkozást nem igényel, digitális eszközök alkalmazásával történik. A digitális eljárásrendrol tájékoztatást kaptak a diákok, szülok és pedagógusok. Az eljárásrend megtekintheto az iskola honlapján is.
8.3. A járványügyi intézkedések meghatározása a területi népegészségügyi hatóság, míg a tanügyi intézkedésekre vonatkozó javaslat felterjesztése az EMMI feladata. Amennyiben intézményünkben megjelenik a COVID-19 fertozés ténye, haladéktalanul értesítjük a tankerületet és a területi népegészségügyi hatóságot.
8.4. Az adatok alapján az EMMI és az NNK közösen megvizsgálja, hogy szükséges-e elrendelni az intézményben más munkarendet. Az intézményben a tantermen kívüli, digitális munkarend bevezetésérol az Operatív Törzs dönt. Az intézmény a jogszabályok alapján arra jogosult szervtol haladéktalanul tájékoztatást kap a döntésrol. Az átállást okozó állapot megszunése után az intézmény jelzést kap arra, hogy térjen vissza a normál munkarend szerinti oktatás folytatására.

IX. Kommunkiáció

9.1. Az aktuális járványügyi helyzetrol csak hiteles forrásokból tájékozódunk és ennek fontosságára felhívtuk az iskola közösségéhez tartozók figyelmét. Az oktatással kapcsolatos híreket a www.kormany.hu és a www.oktatas.hu felületein kell követni.

Köszönjük Önöknek, ha támogatják ezeket a célokat, továbbá azt is, ha otthon is olyan szokásrendet alakítanak ki a gyerekek önállóságával és felelosségvállalásával kapcsolatban, amely releváns az általunk megfogalmazott elvekkel.

Budapest, 2020. október 1.

Ilauszkyné Varga Eniko
intézményvezeto

Melléklet

A következo sorokban a koronavírussal kapcsolatos háziorvosok által összeállított segédanyag pontjait olvashatják a koronavírussal kapcsolatban.

Az alábbi tünetegyüttessel rendelkezo gyerekek otthonában történo elkülönítése szükséges, ugyanis koronavírusra utalhatnak a panaszok:
– láz
– köhögés
– nehézlégzés
– hirtelen kezdetu szaglásvesztés, ízérzés zavara vagy hiánya
– kevésbé specifikus tünetek, de szintén elkülönítésre van szükség: fejfájás, hidegrázás, izomfájdalom, fáradékonyság, hányás és/vagy hasmenés

Mit ír elo az eljárásrend az otthon történo elkülönítésre?

,,A beteg tanuló legalább 3 napja láztalan, légúti tünetei megszuntek, és a tünetek kezdete után legalább 10 nap eltelt, gyógyultnak nyilvánítandó. Tünetmentes fertozöttek izolációját a fertozés igazolása utáni 10. napon lehet feloldani. ,,
Azaz minimum 10 napig otthon kell maradnia a tanulónak, ha a fenti tünetek egyike is érvényesül!
Ez nehéz helyzetet fog számtalan esetben okozni, azonban ezek a döntések a járvány további terjedésének megelozését szolgálják.

Forrás:
Nemzeti Népegészségügyi Központ Eljárásrend a 2020. évben azonosított új koronavírussal kapcsolatban (követendo járványügyi és infekciókontroll szabályok, 2020. június 12
5. sz. melléklet – COVID-19 eljárásrend 2020. június 11. A betegek kórházból történo elbocsátásának, illetve az elkülönítés feloldásának kritériumai COVID-19 fertozés kapcsán
Nemzeti Népegészségügyi Központ Eljárásrend a 2020. évben azonosított új koronavírussal kapcsolatban, A 2020. június 11-i eljárásrend 2.2 pontjának módosítása