Tisztelt Szülok!
Kedves Diákjaink!
A járvány léte, továbbá a súlyosságával kapcsolatban megoszló vélemények meglehetosen ambivalens, egyben szokatlan helyzetet teremtettek az iskolakezdés szempontjából. Ebben a rendkívüli helyzetben igyekszünk olyan döntéseket hozni, amelyek az ésszeruség szempontjából indokoltak és a magukat veszélyeztetetteknek érzok számára is megnyugtató alternatívát kínálnak.
Döntéseink szükségszeruen a ,,jelen tudásunk alapján” elvén nyugszanak, vagyis adott helyzetben – ha a körülmények változnak – érvényüket vesztik vagy felülírandók. Utóbbi esetben természetesen tájékoztatjuk Önöket.
Az alábbiakban szeretném tájékoztatni Önöket a járványügyi helyzetre vonatkozó és az iskolánkban bevezetésre kerülo protokoll elveirol és szabályairól, amelyek a külso környezet körülményeinek függvényében visszavonásig érvényesek.
- Intézményünkben a nyári szünet alatt mindenre kiterjedo fertotleníto takarítást végeztünk. A tanév elkezdéséhez és a muködésünkhöz szükséges fertotleníto és takarítószerek, eszközök a rendelkezésünkre állnak.
- Az új koronavírus járvány kapcsán szigorú eljárásrendhez kell tartanunk magunkat, mérlegelési lehetoségünk nincs. Ebben kérjük az Önök együttmuködését is!
- Az intézményt kizárólag egészséges, tüneteket nem mutató gyermek, tanuló, intézményi dolgozó látogathatja.
A következo sorokban a koronavírussal kapcsolatos háziorvosok által összeállított segédanyag pontjait olvashatják a koronavírussal kapcsolatban.
Az alábbi tünetegyüttessel rendelkezo gyerekek otthonában történo elkülönítése szükséges, ugyanis koronavírusra utalhatnak a panaszok:
– láz
– száraz köhögés
– nehézlégzés
– hirtelen kezdetu szaglásvesztés, ízérzés zavara vagy hiánya
A kevésbé specifikus tünetek esetében szintén elkülönítésre van szükség: fejfájás, hidegrázás, izomfájdalom, fáradékonyság, hányás és/vagy hasmenés.
A beteg tanuló legalább 3 napja láztalan, légúti tünetei megszuntek, és a tünetek kezdete után legalább 10 nap eltelt, gyógyultnak nyilvánítandó. Tünetmentes fertozöttek izolációját a fertozés igazolása utáni 10. napon lehet feloldani.
Azaz minimum 10 napig otthon kell maradnia a tanulónak, ha a fenti tünetek egyike is érvényesül!
Forrás:
Nemzeti Népegészségügyi Központ Eljárásrend a 2020. évben azonosított új koronavírussal kapcsolatban (követendo járványügyi és infekciókontroll szabályok, 2020. június 12
5 sz. melléklet – COVID-19 eljárásrend 2020. június 11. A betegek kórházból történo elbocsátásának, illetve az elkülönítés feloldásának kritériumai COVID-19 fertozés kapcsán
Nemzeti Népegészségügyi Központ Eljárásrend a 2020. évben azonosított új koronavírussal kapcsolatban, A 2020. június 11-i eljárásrend 2.2 pontjának módosítása
Általános szabályok a 2020-21-es tanév kezdetén
- Az épületbe csak maszkban lehet belépni!
- A gimnázium épületébe két bejárat használatával történik a beléptetés 8.00-ig: a földszinten lévo osztályok a gazdasági bejáraton keresztül, az emeleten lévo osztályok a fobejáraton keresztül. Az intézménybol a fobejáraton át lehet távozni a tanítás befejeztével.
- Az iskola területén bármiféle mozgás és helyváltoztatás (folyosók, mosdók, büfé, ebédlo, stb.) esetében mindenki számára kötelezo a maszkviselés. A tanórákon is erosen ajánlott a maszk hordása és elvárjuk, hogy a tanár kérését a diákok tartsák tiszteletben. (Pl.: adódhat olyan helyzet, hogy a diákok olyan munkaformában dolgoznak, amely közeli kontaktust jelent, és indokolja a maszk viselését a tanteremben.)
- A testnevelés órán betartandó szabályokat a testnevelo tanárok mondják el az elso órán. Törekszünk arra, hogy a testnevelés órákat a szabadban tartsuk meg, az idojárás függvényében. Figyelünk arra, hogy az öltözésre megfelelo ido jusson, így a tanórák valamennyivel rövidebbek lesznek.
Az öltözok használata csak maszkban lehetséges. - A fertotlenítés, kézmosás feltételeit az iskola biztosítja. Belépésnél a bejáratoknál elhelyezett fertotleníto szerek használata kötelezo. A mosdókban a hagyományos kézmosó eszközök mellé speciális fertotleníto adagolókat helyeztünk el. Természetesen a diákok saját használatra egyénileg is behozhatnak kézfertotlenítot a gimnáziumba.
- A személyi higiéné alapveto szabályairól a tanulók az elso tanítási napon megfelelo szintu tájékoztatást kapnak.
- A járványügyi eloírásoknak megfeleloen fokozottan figyelünk a termek szelloztetésére.
- Ha gyermekük olyan felnott vagy diák társaságában tartózkodott, akinek késobb pozitív lett a koronavírus tesztje, csak abban az esetben jöhet iskolába, ha hivatalos teszttel igazolja, hogy nem fertozött. Ellenkezo esetben be kell tartania a két hetes karantén szabályát, s csak ennek leteltével jöhet be az iskolába, amit orvosi igazolással igazol.
- Ha gyermekük külföldrol érkezik haza, akkor a karantén-szabályokat az aktuális jogszabályok alapján kell alkalmazni.
- A csengetési rendet megváltoztattuk. A tanórák 40 percesek lesznek, így minden szünet 5 perccel hosszabb lesz.
- A büfénél levo sorállásnál is kötelezo a maszk viselése és a kijelölt 1,5 m távolság megtartása.
- Az ebédeléshez a 4. óra utáni szünetet javasoljuk, de az ezen kívüli szünetekben is igénybe vehetik az ebédlot diákjaink. Igyekszünk rugalmasan eljárni a tömegesség elkerülése érdekében. Akik saját ennivalót hoznak, továbbra is melegíthetik ebédjüket az ebédloben. Evoeszközöket az elfogyasztásukhoz azonban mindenkinek saját magának kell hoznia.
- Az elso félévben esedékes, nagy létszámú tanuló vagy pedagógus egyideju jelenlétével járó (pl.: tanévnyitó ünnepség, bál, szalagavató, kulturális program) rendezvény megszervezése során tekintettel leszünk az alábbiakra:
– az Operatív Törzs által meghatározott létszámkorlát szigorú betartása
– az alapveto egészségvédelmi intézkedések, szabályok betartása (távolságtartás, maszkviselés, kézfertotlenítés, szelloztetés)
– zárttéri helyett szabadtéri rendezvény szervezése
– a rendezvény kisebb létszámú rendezvényekre bontása és a résztvevok körének korlátozása. - Az osztálykirándulások és tanulmányi kirándulások belföldi megvalósítása lehetséges, de megfontolandó.
- A szüloi értekezleteket és fogadó órákat on-line módon tartjuk ebben a tanévben. Kivétel ez alól a 9. és 12. évfolyam szüloi értekezlete, ahol a járványügyi eloírások betartásával személyes részvétellel számolunk.
- Annak a tanulónak az iskolai hiányzását, aki a vírusfertozés szempontjából veszélyeztetett csoportba tartozik, tartós betegsége (például szív-érrendszeri megbetegedések, cukorbetegség, légzoszervi megbetegedések, rosszindulatú daganatos megbetegedések, máj- és vesebetegségek) vagy például immunszupprimált állapota miatt (és errol orvosi igazolással rendelkezik és azt bemutatja), esetleges hiányzását igazolt hiányzásnak tekintjük. Igazolt hiányzásnak tekintendo továbbá, ha a gyermek, a tanuló hatósági karanténba kerül a részére eloírt karantén idoszakára. Ezen idoszakban a tanuló az otthona elhagyása nélkül, a pedagógusokkal egyeztetett kapcsolattartási és számonkérési forma mellett részt vehet az oktatásban. A digitális munkarend kialakítása folyamatban van.
- Párhuzamosan kétféle típusú iskolát muködtetni (a hagyományos és távoktató munkarendet egyidejuleg és párhuzamosan) nincs kapacitásunk.
- A gyermek, a tanuló távolmaradásával kapcsolatos valamennyi szabály a nevelési-oktatási intézmények muködésérol és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendeletben foglaltak szerint érvényes, azok betartása szerint szükséges eljárni.
- Amennyiben gyermeküknél tüneteket észlelnek, a NNK aktuális eljárásrendje alapján gondoskodjanak orvosi vizsgálatról. A szülo köteles az iskolát értesíteni, ha a gyermeknél koronavírus-gyanú vagy igazolt fertozés van.
- Amennyiben egy gyermeknél, pedagógusnál, vagy egyéb dolgozónál fertozés tünetei észlelhetok, haladéktalanul elkülönítésre kerül, egyúttal értesíteni kell az iskolaegészségügyi orvost, aki az érvényes eljárásrend szerint dönt a további teendokrol. Tanuló esetén a szülo/gondviselot is értesítjük, akinek a figyelmét felhívjuk arra, hogy feltétlenül keressék meg telefonon a gyermek háziorvosát/házi gyermekorvosát. Azt követoen az orvos utasításainak alapján kell eljárni és a tanulót haza kell vinnie az iskolából.
- A gyermek az iskolába – hasonlóan más megbetegedésekhez – kizárólag orvosi igazolással térhet vissza.
- Amennyiben krónikus betegséggel élo gyermek az új koronavírus okozta járványügyi helyzet miatt speciális eljárást, védelmet igényel, errol a kezeloorvosnak kell döntenie, és errol az intézményt tájékoztatni kell.
- Az iskola muködésével kapcsolatos fo szabályokat a járványügyi hatóságok állapítják meg; ebben a vonatkozásban az intézmény nem rendelkezik mozgástérrel. A hagyományos munkarend esetleges újabb felfüggesztése kormányzati kompetencia, amelyhez az intézmény adott helyzetben alkalmazkodni fog.
Elore is köszönöm, ha támogatják ezeket a célokat, továbbá azt is, ha otthon is olyan szokásrendet alakítanak ki a gyerekek önállóságával és felelosségvállalásával kapcsolatban, amely releváns az általunk megfogalmazott elvekkel.
Budapest, 2020. augusztus 31.
Ilauszkyné Varga Eniko
intézményvezeto